SOSYAL SORUMLULUK

SOSYAL SORUMLULUK

185 Kez
0

images

www.kamyonyama.com ziyaretçileri  hep oyun olmaz diye düşündüm bu gün sizlere bir sosyal          Sorumluluktan bahsetmek istedim, Evet Ülkemizde yıllık ne kadar Ekmek  israfı olduğunu bilyormuyuz.

indir

       Bu gün okuduğum bir yazı bana bu bilgileri paylaşma isteği uyandırdı, bakalım ne kadar israf yapılıyormuş.

Sizlere  bu gün okuduğum yazıya bazı eklemeler yaparak aşağıda aktarıyorum.

 indir (1)

Sofralarımızın vazgeçilmezi ekmeğin, tüketiminde olduğu gibi israfında da önemli  rakamlar ortaya çıkıyor Ülkemizde… Bazen kokusuna, bazen görüntüsüne.bazende üstünden yükselen kokusuna dayanamayıp ihtiyaçtan daha fazla aldığımız ekmekler… Türkiye’de 1 Yılda 1 milyar 430 milyon 800 bin…  Türkiye’ nin yıllık kişi başı 200 kilo ekmek tüketimiyle dünyada en çok ekmek tüketen ülke olarak 2000 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’ na girdiğini ve halen bu ünvanı elinde bulundurduğunu belirten uzmanlar, Türkiye’ nin bir yıllık ekmek israfının karşılığı olan 1 Yılda 1 milyar 430 milyon 800 bin lirayla aylık ortalama net 1000 lira alan 1 milyon 430 bin asgari üretlinin maaşının ödenebildiğini ifade ediyorlar.

images (4)

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine dayanılarak yapılan hesaplamalar ile bir yılda çöpe  giden ekmek karşılığında 24 derslikli 191 ilkokulda yapılabiliyor. Ayrıca bir yılda çöpe atılan ekmeğin maliyeti ile 25 derslikli 168 lise yada 954 spor salonu yapılabilirken, 10 milyon 147 bin 518 öğrencininde bir aylık okul gideri karşılanabiliyor. Benzer şekilde israf edilen ekmeğin parasal karşılığı olan 1,4 milyar liranın 100 yataklı 84 hastanenin proje maliyetine eş değerde olduğuda hesaplandı.

Evet sevgili ziyaretçilerimiz şimdi gelelim bu israfı önlemek adına yapılan bir çalışmayı anlatmaya aynı zamanda bu örnek çalışma okuduğum yazınında devamıdır.

     ANKARA HALK EKMEĞİN EMEK İSRAFINI ÖNLEMEYE ADINA BAŞLATTIĞI PROJE

cerez-3

ANKARA HALK EKMEK’ TEN İSRAFA ÖNLEM

Türkiye’de ekmek konusunda birçok hizmete imza atan Ankara Halk Ekmek fabrikası da ekmek israfı konusunda örnek çalışmalar gerçekleştiriyor.

Bu kapsamda “satacağın ve tüketeceğin kadar ekmek al” bakkal ve marketlerin ssatacakları kadar ekmek almaları gerektiğinin altını çizen halk ekmek fabrikası büfelerinde iadesiz satış yapıldığı ve bu sayede de fazla ekmek alımının önüne geçilerek, israfın büyük ölçüde engellendiği ortaya kondu.

Projenin yaygınlaştırılması için gerçekleştiren fabrika ayrıca; satışa sunulmayan üretim esnasında beyaz, fazla kızarmış, bıçak açmamış, şekli bozuk ekmekleri hijyenik koşullarda muhafaza ederek, bu ekmeklerden doğal, sağlıklı, ekstrüzyon pişirme teknolojisiyle üretimi gerçekleştirilen ” halk çerez”le de örnek oluyor.

cerez-1


Dosya Özellikleri:Belirtilmemiş / MB
SOSYAL SORUMLULUK İndir
Size Ait Modları kendi indirme linkleriniz ile sitemize kayıt olarak Kamyonyama'da paylaşabilirsiniz.
İndirdiğiniz modlar hakkında yorumlarınızı lütfen konu altındaki yorum bölümünden iletiniz, fikirleriniz bizim için önemlidir..

PAYLAŞ
ETS 2 ile tanışana kadar bilgisayar oyunlarıyla pek ilgilenmeyen biriyken şimdi amatör olarak çeşitli modlar hazırlayor ve sizlerin keyifli ve renkli bir oyun oynamanızı sağlamak adına iyi oyunlar ve bol kazançlar diliyorum

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK