Minecraft Nedir? Nasıl Oynanır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
minecraft

minecraftMarkus Notch Persson tarafından bir haftada yazılan Minecraft, kısa sürede dünyada milyonlarca kişi tarafından küplerle çeşitli tasarımlar yapılarak oynanan 3 boyutlu bir tasarım oyunudur. Daha sonra Mojang şirketi tarafından Dwarf Fortress, Dungeon Keeper, Infiniminer ve RollerCoaster Tycoon oyunlarından esinlenerek geliştirilmiştir. Sürekli güncellenmeye devam eden oyunun 3 platformu bulunmaktadır.

Mobil, bilgisayar ve konsol sürümü yanında eğitim sürümü üzerinde de halen çalışmalar devam etmektedir. En son sürümü 1.10.2’dir. Kolay oyunlardan hoşlanmayan ve zoru sevenlerin oynadığı Minecraft Game, yaratıcılığı ve macerayı sevenlerin oyunudur. Oyunun işi şekli bulunmaktadır. Biri 2011 yılında piyasaya sürülen 1.0.0 tam sürümü olup diğeri de internette oynanan klasik türüdür. Oyun bireysel oynandığı gibi grup halinde de oynanmaktadır. Her iki oyun da 2 Player oynanabilmektedir.
Tarayıcı ortamında oynanan Klasik, sınırsız blok sunarak farklı tasarım yapma şansı vermektedir.
Tam sürüm beş farklı oyunu içermektedir.
Hayatta Kalma (Survival) : Oyunda yaratıklarla savaşarak hayatta kalmaya çalışılmaktadır. Eşya, silah ve aletler yapılabilmekte, bunlar oyuncu tarafından büyülenebilmektedir. Sınırlı sayıda bloklar mevcuttur. Gamemode 0, gamemode s veya gamemode survival komutlarından biri ile hayatta kalma moduna geçilmektedir.
Zorlayıcı (Hardcore) : Oyuncunun ölmesi halinde yaptığı tasarımlar yok olmakta ve dünyası yok olmaktadır. Oyun modu hile ile geçilememekte, zorluk derecesi değiştirilememektedir. Eğer kendinize gerçekten güveniyorsanız Minecraft Tower Defense 2 oyunu ile kendinizi deneyebilirsiniz.
Yaratıcı (Creative) : Tüm malzemeler kullanılarak tasarım yapılabilmekte, can, açlık ve tecrübe sınırlaması bulunmamaktadır. Canavarlar karşısında görünmez olunan bu oyunda uçma ve her tür bloğu kırma mümkündür. Gamemode creative veya gamemode c komutlarından biri ile bu moda geçilmektedir.
Macera (Adventure) : Bloklar 1.4.2-1.8 sürümlerinde doğru aletlerle kazılmakta diğer sürümlerde kazılamamaktadır. Hayatta kalma modundaki gibi açlık ve can sınırlaması bulunmaktadır. Oyuna macera modunda başlanılamamakta, gamemode 2 ya da gamemode adventure komutlarından biri ile geçilmektedir.
Seyirci (Spectator) : Oyuncu seyirci pozisyonunda sürekli uçarak olanları izlemektedir. 1.8 güncellemesi ile oynanan bir oyundur. Oyuncu seyirci olsa da varlığı yaratılma ve doğma olaylarını etkilemektedir. Grup halinde oynanan oyunlarda diğer oyuncuların ve yaratıkların üzerine tıklandığında dünyayı nasıl gördükleri izlenebilmektedir. Gamemode3 ya da gamemode spectator komutlarından biri ile seyirci moduna geçilmektedir. Oyunun web sitesi minecratf dot net’tir.

1.6 sürümü ile görüntü ve ses kalitesinde iyileştirme yapılmıştır. Bireysel oynandığı gibi grup halinde de oynanabilmekte, bunun için minecraftserver.jar veya minecraftserver.exe’ye ihtiyaç duyulmaktadır. Sonrasında Hamachi IPv4 adresi server properties kısmına yazılarak server çalıştırılmaktadır. IPv4 adresi grup halinde oynayabilmek için multiplayer Direct Connetct bölümüne yazılarak oyuncunun kendi açtığı minecraft sunucusundan çoklu oyun oynama işlemi gerçekleştirilmektedir. Sınırlama olmaksızın istenilen dünyanın kurulabildiği minecraft, tamamen kullanıcının hayal gücüne göre şekillenmekte ve kişiye özel büyüleyici tasarımlar ortaya çıkmaktadır. Oyuncuya hayal gücünü sınırsız kullanma fırsatı veren minecraft 50 MB boyutunda bir oyundur. Gerçek hayatta yapılamayacak kadar farklı yapılar inşa edilebilen ve oyuncunun kendi dünyasını yaratmasına fırsat verilen oyunda hayatta kalma modu farklı heyecanlar katarak oyunu daha da eğlenceli kılmaktadır. Ağaçlardan yapılan eşyalar, hayvan etlerinden yapılan yemekler, büyülenene eşyalar oyuncu için çok eğlenceli ve heyecanlı bulunmaktadır. Zombileri yakalamaya çalışmak ise oyunun başka bir heyecanlı bölümüdür. 13 yaş grubu için tasarlanmasına rağmen çok daha küçük çocukların keyifle oynadığı bir oyundur. Sınırsız fikirlerin üretildiği ve hayal gücünün kullanılarak bir dünya oluşturulduğu bir oyun olarak yaratıcılığı geliştirmekte, ödül ve puan vermediğinden oyuncunun keşfetme dürtüsü tatmin edilmektedir. Oyun severler için macera dolu bir seçenek olmaktadır.

Minecraft Nedir? Nasıl Oynanır? İndir
Size Ait Modları kendi indirme linkleriniz ile sitemize Mod Ekle kısmından Kamyonyama'da paylaşabilirsiniz.

kazuslu

"Vardım ilim meclisine ettim ilim talep , ilim sonra gelir dediler illa edep illa edep" Yunus Emre

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir